Sunumda Ne Yapılmamalı?

“Sunum” konusunun sonrasında her öğrencimin, bir sunum hazırlaması ve sunması gerekiyordu. Konu serbestti. Bir öğrencim, “Ben sunum yapma konusunda sunum yapmak istiyorum.” dedi. Zamanı geldiğinde de “Sunum dediğin öyle değil, böyle olur!” kıvamında, son derece esprili ve bir tür, benim verdiğim bilgilerin parodisini yaptığı çok keyifli bir sunumla karşımıza çıktı. Sunumda ne yapılmamalı? Görmüştük ve 100’ü  hakkıyla almıştı. Aşağıdaki slaytlar, öğrencimin sunumundan. Elbette bu kez, aslında…

sunumda ne yapılmamalı ?

(Bir önceki blog notuyla birlikte – Etkili Bir Sunum Hazırlamaokunması daha anlamlı ve doğru olur.)

Sunumda ne yapılmamalıAçılış Sayfası!

(Konu ne? Sen kimsin? Nerde ve ne zaman sunuyorsun?)

Sunum sayfası!

(Sen aradan çekil, ben slayttan okurum. Her bir şeyi yazmışsın madem! İyi ama 12 puntoyu gözüm görmüyor. Resimler minik, yazı üstünde veya ters ve minnacık! )

Sunum sayfası!

(Nasıl okumalıyım acaba? Yazı renk ve punto dolayısıyla okunmuyor ve sanki bir makalenin tamamı buraya yapıştırılmış. Konuşmacı ne işe yarayacak?)

Sunum sayfası!

(Sayfadaki grafikler dağınık yerleştirilmiş. “9 kare” gözetilmemiş.)

Sunum sayfası! (Yorumsuz!)

Teşekkür sayfası!

(Teşekkürü görmek bir dert! Ola ki beğendik sunumu ve daha sonra da iletişim kurmak istiyoruz. Nasıl?)

Yine de benim kalpten teşekkürüm, o uygulamalı dersi keyfe dönüştürüp tersinden ve epeyce abartılı olsa da “sunum” bilgisini arkadaşları için kalıcı kılan öğrencimedir. Dilerim üniversitede ve sonrasında nitelikli birçok sunumlar yapar.

Exit mobile version