TEGV Günlüğüm-8: Ne Çabuk ve Güzel Geçti :)

Tanıtım ve eğitim toplantıları bir yana, kendi sorumluluğumdaki miniklerle başlayan “Hoş Geldin!” ve devam eden 10 haftalık “Okuyorum Oynuyorumun “Yaratıcı Yazma” ayağındaki etkinlikler bu hafta ile tamamlandı. Ben de TEGV‘de bir dönem geçirmiş oldum.

TEGV

Sınıf öğretmenlerini daha iyi anladığım, miniklerin tatlı, heyecanlı, duyarlı, bazen trip atan(!), çoğu kez size sarılıp sevgisini dile getirmek isteyen ve dahi sevginin hem veren hem talep eden yanında yer alan dünyasına tanık oldum; çok şey öğrendim ve deneyimledim. Harika bir dönemdi. Her 90′ etkinlik için yollarda gidiş-dönüş 3 saat harcamak da hiç zor gelmedi, bu nedenle.

Tam da böyle bir yer TEGV Ankara Parkı (ANKEP)… Gönüllü sorumlumuz Ayşe‘nin iletişim ve duyuru platformunun görseli olarak kullandığı bu çizimin yansıttığı sıcaklık ve şirinlikte bir atmosferi yaşadım diyebilirim. Derya adlı bir gönüllünün elinden çıkan çizimdeki köpekler de o atmosferi güzelleştiren olmazsa olmazlardan… Etkinlik aralarında, bazen de doğrudan etkinliğin ortamı olarak kullandığımız korunaklı bahçenin arka tarafında çocuklar yeni fidanlar dikmişti. Onların, özellikle bir bölümünün, hiç aksatmadan her hafta, fidanlarının büyüme düzeyini görmek için o alana koşmaları da not düşmeye değer.

TEGV ile bir dönem

Çocuklarla diyaloglarımızın ya da yaptıklarımızın TEGV prensipleri dahilinde o sarı sıcak yuvada kalması çocukların kişisel hak alanına girdiği için, buraya etkinlik deneyimlerinden hemen hiç not düşemedim ama şimdi birkaç fotoğrafla dönemi kendim için kutlamış olayım.

TEGV'de bir dönem

Dönemin son dersi olması nedeniyle, haftalık programlı etkinlik dışında, çocukların hem birbirleri için hem de kendi sınıf öğretmenleri için duygularını içeren zincirleme yazıma dayalı ek bir uygulama yaptırmıştım. TEGV’in de onlar için hazırladığı bir tür belge varmış. O belgeleri içine yerleştirip hepsine dağıttım. Öğretmenlerine de her çocuğunun birer sevgi yüklü cümlesini içeren metni verdik. Gülümsedi. Güzel oldu.

TEGV

Çocukların bu dağıtımı karne tadına dönüştürmesi, sarılıp öperek alması… Alışkın olmadığım hoş bi şey :)

TEGV

Erkekler önden hemen koştuysa da çocukların bazılarını bahçedeki oyun alanına almak o kadar da kolay olmadı! Onlar tercihlerini merdivenlerin hemen başındaki okuma köşesinden yana kullandı. Bu arada, sahiden hayran olduğum ve şaşırdığım bir uygulama: Her hafta, gruptan beş çocuğun kitaplıktan eve ödünç kitap alma hakkı vardı. Her hafta hepsi kitap almak için sıradaydı ve hepsi düzenli olarak kitapları teslim ediyordu. Minik filan ama…

TEGVBu fotoyu geçen hafta çekmiştim. Programın etkinlik içeriğine uygun bir olayı kurgulayacaklardı. Etkinlik odası hatırası olsun…

Bahar dönemi bitti. Yaz dönemi yakında… Bir dönemi tamamladığım için, bir kulüp etkinliği önerisi hazırlama hakkım oldu. Hazırladım, beğenildi. Bi parça soluklandıktan sonra, sıra onda…

İlgili: