Tiryakizade Kıraathanesi

Tiryakizade Kıraathanesi
Tiryakizade Kıraathanesi

(Tiryakizade Kıraathanesi/ Eskişehir)

Dün,

Hocam, sizi az çok tanıdığım için ona göre yerler seçtim.

diyen bir meslektaşımın beni Eskişehir’de götürdüğü güzelim ortamlardan biri… Duvarları kitaplarla kaplı ve bu yönüyle daha önce Ankara’da gördüğüm Eskişehir merkezli Varuna Gezgin‘i aklıma getiren ama ona göre daha mütevazı ve daha yerel duran, adı üstünde bir kıraathane… Kitapları ve okuyan insanları görünce, bir de Eskişehir’de olunca, “gezginler kafesi” mi diye merak ettim. Değilmiş. Burası Tiryakizade Kıraathanesi imiş. Sahibi Bayram Bey’le de tanıştırıldım. Kısa bir sohbetimiz de oldu. Facebook sayfaları şurada:

Tiryakizade KıraathanesiDoğum günümü güzelleştiren ayrıntılardandı. Odunpazarı’nda tarihsel ve yerel bir dokunun içinde gezdikten sonra, burada oturup sıcak bir çay içip yorgunluk atmaya birebir. Biz öyle yaptık.

Bazı delikanlılar da kız arkadaşlarını etkilemenin bir yolu olarak bu kitaplı atmosferin kişiye kattığı entelektüel imajdan yararlanıyormuş. :) Varuna Gezgin ve Tiryakizade Kıraathanesi, hedef kitleleri birbirinden farklı ve bu yönleriyle zengin, okumaya açık yönleriyle de takdir edilesi iki yer… Varsın içinden okumanın çekiciliği geçen sevgilere de aracılık etsin…

ilgili: Kıraathane Demişken… Okumak Her Daim İyidir