Tren Hızlı Hızlı Giderkene…

“Kişisel Gelişim Zirvesi’10” dolayısıyla sabah mahmurluğunda bir  YHT (yüksek hızlı tren) yolculuğu( Trenlerin hep saklı bir hüzünleri vardır sanki; ama hızlı trende böyle bir duygu kesinlikle yok. Bulutların arasında değilde rayların üstünde ortalama 200 kilometrede “uçuş”tasınız gibi… Vagon içinin hissettirdiği bu… Neyse, tren yolculukları hep güzeldir.)

dünden minik notlarım:
kişisel gelişim

-Kesinlikle abartmıyorum, romantik bir laf da etmiyorum; ama şu bir gerçek ki, sabah, hızlı tren, ilk yarım saat yoğun bir sisin içinde yol aldığı için, kendimi bir Jean Monnet tablosunun tam ortasında buldum.

-RailLife dergisinin Kasım sayısının bulmaca sayfasında, tam ortada Haydarpaşa Garı’nın bir fotoğrafı var. Soru olarak yöneltilmiş. Bulmacayı hazırlayan kişi, yangını duyduğunda ne hissetmiştir herkesin ortak duygusundan farklı olarak?

-“Meyile girebiliriz.” Garson, kahveme dikkat etmem için eğim uyarısı yapıyor. Ben, “mail” algısıyla, “Neden?” diye sorma gafında bulunmak üzereyken ayılıyorum. Önümde bilgisayar açık… (Yıllar önce, gazete başlıklarının okunduğu bir sabah programında, Van’da ünlü “canavar” hikayesinin sevimlileştirilmiş hâlinden bahseden bir gazete başlığında ‘cano..cano..’ ifadesinin geçmesi ve sunucunun , bunu ‘kano…kano’ diye okuyup sonra düzeltmesi… Efendim, dil-kültür-algı-değişim-dönüşüm-vay halimize meselesi, maalesef…)

-Aynı gün dönüş… Vagonlarda koltuk düzeninin yarısının gidiş, yarısının gidişin tersi yönde düzenlenmesinin mantığını bilen varsa ve yoruma eklerse çok sevinirim. Geçtiğim yollara bakarak tersinden yaptığım yolculuğun tek çekilir yanı kişisel manzaram idi: Çiçeğim, plaketim, bilgisayarım, kahvem ve adım adım günbatımı… Haşimvâri :)

Beyni yoran incik boncuk her şeyden bir nebze uzaklaşmış olmak… Mutluluk…

(Her sabah, okuluma, taksiyle 15 dakika uzaklıktaki evimden servis güzergâhı dolayısıyla 45. dakikada vardığım için, Ankara-Eskişehir arasının 1.5  saate inmiş yolculuk zamanını şehrin uzak bir semtine gitmek gibi aldığımı da ekleyeyim.)