“9 Elmas Tekniği” ile Seçenekleri Eleme

9 elmas tekniği (Diamond 9 ranking) ile verilen bir sorunun çözümü için her grup 9 öneri belirliyor ve grup temsilcileri tarafından öneriler tüm katılımcılara sunuluyor. Kesişen ortak önerilerin başa geçtiği öncelikli bir sıralama yapılıyor; ardından ortaya çıkan, baskın ilk 9 öneri çevresinde konuşmalar gelişiyor.

9 elmas tekniği nasıl uygulanır?


Oluşturulan çalışma grupları, belirlenmiş bir sorun için aşağıdaki yolu izler:

& Her grup çözüm için kendi en iyi 9 önerisini belirler.

& Grupların 9’lu önerileri paylaşılır. Ortak öneriler birleştirilir.

& Tüm öneriler ele alınıp önceliklendirilerek tüm ekibin en iyi 9 önerisi belirlenir.

"9 elmas tekniği"

konusma

senin elmas değerindeki 9 önceliğin ne?


Sınıfa ders içeriğiyle bağlantılı bir sorun verilip çözüm önerileri istenebilir. Bir roman kişisinin açmazına çözüm getirme, okunacak kitaplarla ilgili ortak bir liste çıkarma, edebiyatla günlük hayatın bağını kurmaya yönelik öneriler alma vb.

Her öğrenci veya grup, bu listede okuduğu veya hakkında söz söyleyebilecek kadar bilgi sahibi olduğu 9 kitabı seçebilir. Sınıfta çıkan 9’lu listelerin ortak paydası tahtaya yazıldığında, öğrencilerin fikir sahibi olduğu ilk 9 kitap belirlenebilir ve üzerine konuşulabilir. Sınıfın “9 elmas” kitabının kesişim noktası nedir? Zorunlu okumalar mıdır, tesadüf müdür, belli bir konuda mı odaklanmıştır, yazarları mı popülerdir vb.?

“9 elmas tekniği” için pratik birkaç öneri:

 • Mevcudun kalabalıklığına göre;

  • Grup çalışması yapılabilir ve her grubun görüşü yukarıdaki şekilde değerlendirilebilir,
  • Her öğrenciden kendi 9 çözüm önerisini yazılı veya sözlü olarak iletmesi istenebilir, önerilerin ortak paydasına göre öncelikli sıra oluşturulabilir,
  • Sınıfça ortak bir çalışma olarak 9 öneri belirlenip kendi içinde sıralanabilir.

  Burada önemli olan, aşağıdaki şekle uygun bir uygulama kağıdının olması ve sıralamanın bu kağıttaki önceliklendirmeye göre yapılmasıdır.

 • Yukarıdaki görselin benzeri olan içi boş bir 9 elmas kağıdı öğrencilere dağıtılabilir ve öğrenciler, sıralanması istenen konu/ sorun vb. ne ise onu önem derecesine göre bu kağıda işler.

 • 9 elmas şemasını içeren birkaç kart, elden ele dolaştırılarak da sorun veya önerilerin önem derecesine göre hızla toplanması sağlanabilir.

 • Google formlar benzeri etkileşimli ortamlarda, 9’lu sıralama yapılıp sonuçlar hemen görülebilir.

 • İstasyon tekniği benzeri bir uygulamayla, masalarda sorun/ konu ve 9 elmas kağıdı verilmişse, öğrenciler dolaşarak her masa için önceliklerini de yazabilir.

Jürinin ilk 9’u ve diğerleri:

Aşağıda, Hürriyet Pazar ekinin, bu yaz başında yayınlanmış olan “Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı” listesi yer alıyor. 10’lu eleme ile Türk romanının en iyilerine ulaşılmaya çalışılmış. (Hürriyet Pazar eki, 19.6.2017)*

"9 elmas tekniği"

 1. İnce Memed, Yaşar Kemal
 2. Tutunamayanlar, Oğuz Atay
 3. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar
 4. Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar
 5. Anayurt Oteli, Yusuf Atılgan
 6. Kara Kitap, Orhan Pamuk
 7. Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal
 8. Aylak Adam, Yusuf Atılgan
 9. Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil

*Liste için, içinde edebiyat öğretmenlerinin de yazar, eleştirmen ve akademisyenlerin de bulunduğu 100 kişilik bir jüri oluşturularak bireysel kitap önerileri alınmış. Sonra aşağıdaki yol izlenmiş:

“Sıralama, jüri üyelerinin listelerindeki kitaplara sırasıyla 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 puan verilmesiyle gerçekleştirildi. Tercihlerini sırasız veren üyelerin listelerindeki eserlere eşit olan 1 puan verildi.”