Türkçe Dil Sınavı Örnek Soruları

24-25 Nisan 2019’da MEB tarafından uygulanan Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı ile ilgili sonuç raporunda yer alan Türkçe dil sınavı örnek soruları:
Türkçe Dil Sınavı Örnek Soruları

okuma örnek sorusu metni:

Aşağıda bir arkadaş grubunun akşam yemeğinde yediği yemekler yer almıştır. Buna göre hangisi besin piramidinde en az tüketilmesi gereken besinlerden yemiştir?
Besin piramidi, besin gruplarının ideal tüketim miktarlarıyla ilişkili fikir veren ve sağlıklı beslenmeyi amaçlayan bir araç olarak tasarlanmıştır. Besinlerin piramit içerisinde gösterilmesinin amacı sağlıklı beslenme konusunda insanları bilinçlendirmektir. Bu doğrultuda besin piramidi, besin gruplarının dengesini ve önemini basit bir şekilde öğrenmeyi sağlar.

Besin piramidinin mantığı oldukça basittir. Piramidin tabanında yer alan besin grubu, günlük beslenme planınızın içinde en fazla miktarda tüketmeniz gereken besinleri barındırıyor. En üstteki grup ise en az miktarda tüketmeniz gereken besinleri içeriyor. Piramidin en altını tahıl grubu oluştururken piramidin üst kısımlarına çıkıldıkça sırasıyla; vitamin ve mineral kaynakları olan sebze ve meyveler, proteinler ve en üst kısımda en az tüketmeniz gereken yağ ve şekerler bulunuyor.

dinleme örnek sorusu metni:

MEB-dinlemepilot-2019

konuşma örnek soruları:

MEB-konusma1-2019

Bir kuş olduğunu hayal etmeni ve nereye gitmek istediğini anlatan kısa bir konuşma yapmanı istiyorum. Konuşmanda gitmek istediğin yerin özelliklerini ve oraya neden gitmek istediğini anlatan detaylardan bahsetmeni bekliyorum.
Konuşmanda ses tonuna, kelime ve cümlelerin vurgu, tonlamasına, telaffuzuna, akıcı konuşmaya dikkat etmeni bekliyorum. Görevde verilen konuyla ilişkili, uygun ve etkili bir giriş yapman, konuşmanı görevde istenen detaylarla sürdürmen ve etkili bir şekilde bitirmen görevi başarıyla tamamlamanı sağlayacaktır.

MEB-konusma2-2019

Yandaki görselle ilgili kısa bir konuşma yapmanı istiyorum. Konuşmanda aşağıdaki sorulana cevaplarına da yer vermeni bekliyorum.

“Görselde ne görüyorsun?”

“Görsel sana ne anlatıyor?”

“Görselde anlatılanları, günlük hayatındaki hangi olaylarla ilişkilendirebilirsin?”

Konuşmanda ses tonuna, kelime ve cümlelerin vurgu, tonlamasına, telaffuzuna, akıcı konuşmaya dikkat etmeni bekliyorum. Görevde verilen konuyla ilişkili, uygun ve etkili bir giriş yapman, konuşmanı görevde istenen detaylarla sürdürmen ve etkili bir şekilde bitirmen görevi başarıyla tamamlamanı sağlayacaktır.

yazma örnek soruları:

1.

Görselden Hareketle Cümle Kurma

Aşağıda verilen görselin sizde uyandırdığı duygu ve düşüncelerle ilgili en az 8 kelimeden oluşan bir cümle yazınız.

AÇIKLAMA:

Yazacağınız cümle; yazım ve noktalama kurallarına uygunluk, dil ve anlatım açısından değerlendirilecektir.

2.

Cümleleri Bağlama

Yan tarafta size 5 kısa cümle verilmiştir. Sizden istenen, kısa cümlelerden en az 3’ünü birleştirip yeni bir cümle yazmanızdır. Cümleleri birleştirirken uygun gördüğünüz ek ve kelimeleri kullanabilir, kelimelerin yerlerini değiştirebilirsiniz.

AÇIKLAMA:

 1. Yan tarafta cümleleri bağlama ile ilgili bir örnek sunulmuştur. Verilen cümlelerle yeni bir cümle oluşturulurken nasıl birleştirildiğine dikkat ediniz.
 2. Cümlelerin aralarına sadece “ve” bağlacı ya da noktalama işaretleri koyarak birleştirmeniz durumunda cümleniz değerlendirilmeyecektir.
 3. Yazacağınız cümle; dil ve anlatım, yazım ve noktalama kurallarına uygunluk açılarından değerlendirilecektir.

Cümleleri Bağlama

görev:

 1. Balık akvaryumdan dışarı atladı.
 2. Balık akvaryumdan çıkamadı.
 3. Kapağın kenarı açık kaldı.
 4. Kırmızı balık büyüktü.
 5. Sarı balık küçüktü.

ÖRNEK:

 1. Torba düşüp yırtıldı.
 2. Torbaya bir şey olmadı.
 3. Torba kâğıttandı.
 4. Aldıklarımızı arabaya düzgün yerleştirmedik.
 5. Torba plastikti.

Üç cümlenin birleşimi:

Kâğıt torba düşüp yırtıldı çünkü aldıklarımızı arabaya düzgün yerleştirmemiştik.

Dört cümlenin birleşimi:

Aldıklarımızı arabaya düzgün yerleştirmediğimizden olsa gerek kâğıt ve plastik torbalar düşüp yırtıldı.

3.

Betimleme (Tasvir) Paragrafı Yazma

Öğretmeniniz yeni bir oyun bulmuş. Bu oyunda herkes sınıfındaki bir arkadaşının fiziksel özelliklerini anlatan bir yazı yazıyor. Sonrasında öğretmen sırayla her bir öğrencinin yazısını okuyor ve sınıftaki diğer öğrencilere “Bu yazıda anlatılan arkadaşınız kim?” diye soruyor. Verilen doğru ve yanlış cevap sayılarını not alıyor. Oyunun sonunda en çok kimin yazdığı betimlemeye daha fazla doğru cevap verilmişse oyunu o kazanıyor. Siz de bu oyuna katıldığınızı düşünün ve sınıfınızdan bir arkadaşınızın fiziki özelliklerini betimleyen (tasvir eden) bir paragraftık vazı yazınız.

AÇIKLAMA:

Yazacağınız paragraf ikna edici cümleler içermeli ve en az 60 kelimeden oluşmalıdır.

Yazacağınız yazı; paragraf yapısı, yazım ve noktalama kurallan, dil ve anlatım açısından değerlendirilecektir

4.

METİN YAZMA

Çevrenizde bazı insanların muslukları ve lambaları kapatmadığını, izlemediği hâlde televizyonu açık bıraktığını görüyorsunuz. Enerji tasarrufu yapmanın önemi hakkında neler düşünüyorsunuz? Anlatınız.

AÇIKLAMA:

Yazınız en az 120 kelimeden oluşmalıdır.

Yazacağınız yazı; düşünce yazısının yapısı (giriş, gelişme, sonuç bölümlerinden oluşma), yazım ve noktalama kurallan, dil ve anlatım açısından değerlendirilecektir.

Düşünce yazınızı yanda verilen boş alana yazınız.

İlgili: Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı Pilot Uygulaması