Yazar-Eser Dağarcığını Yoklama, Geliştirme

Lise düzeyinde, okumaya özendirmenin pratik yollarından biri, kaynaktan haberdar etmektir. Edebiyat tarihinin rutin öğretimi dışında, köşe taşlarının hatırlanmasına yönelik basit yarışmalar, bir sonraki yarış için birkaç eser veya yazar adı daha bilme hevesini doğurabilmekte… Tarihin kronolojik akışında sırası gelmeyecek birçok isim de oyunlaştırılmış eğitimlerde kendilerine yer bulmakta, ipucuna dayalı yarışma veya uygulamalar, öğretmene de ilginç ayrıntıları paylaşabilme fırsatı yaratmaktadır.

okuma

Öğrencilerimin sevdiği, oyun veya yarış duygusunu öne çıkarıp enerjilerini sınıfa yansıttıkları bir mini uygulama örneği aşağıda (Genelde, konu tamamlanmışsa, bir başka arkadaşın boş dersini doldurmam gerekmişse veya okulun son haftasında veya ilk haftada tanışma faslında tercihimdir):


  • Yarışma için sınır koyma (Cumhuriyet dönemi şairleri/öykü yazarları, II.Yeni şairleri vb. )
  • Sınırlama çerçevesinde her öğrencinin bir yazar ve/veya eser söylenmesi; her ismin bir kez söylenmesi, tekrarlayan öğrencinin elenmesi, tek öğrenciye ininceye kadar istenen isimlerin fazla düşünme payı verilmeden arka arkaya alınması. (sınıf kalabalıksa sadece bir “pas” hakkı vermek zamanı iyi kullanmak açısından iyi oluyor.)
  • Öğrenci açısından yararı: Yarışma heyecanıyla enerjisini dışa vururken edebiyat dünyasından yeni isimlerle karşılaşmak. (Akıllı! yaramazlar duvar panolarından veya sıra kendilerine gelinceye kadar önlerindeki kitaplardan da minik kopyalar çekseler de her durumda kazanan onlar ve öğretmenler oluyor.)
  • Öğretmen açısından riski! Nadiren öğrenciler, kendilerince eğlenme ihtiyacıyla rastgele isimler söyleyebiliyorlar. Ayıklamak, bilmekle orantılı!!! Birlikte gülüp geçmek eğlenceli…