“Özel Mülkiyet” Kişileri Ne Kadar Anlatır?

“Çzel mülkiyet” (private property), biyografi araştırmalarına dayanan sunumlar için yaratıcı dramanın en keyifli ve etkili yollarından biridir. Etkilidir çünkü, “kopyala-yapıştır”a fırsat vermez. Öğrenci, araştırmadan ve daha önemlisi, araştırdığı kişinin ayırıcı niteliklerini kavramadan, ona “özel” ayrıntıları belirleyemez. Keyiflidir çünkü, sınıfa getireceği yazarı temsil edebilir nitelikteki nesneler ve öğrencinin seçimleri her zaman ilgi çeker.

"özel mülkiyet"

Biyografik kaynakların çokluğu açısından Tanzimat ve sonrası edebiyat yazarları için daha uygun bulup yaptırdığım özel mülkiyet çalışmaları için genel bir soru:

“xxxx yazarının çalışma masasında bulduğun bir kutuda, onu bize ayırt edici yönleriyle tanıtacak 10 nesne olsaydı! neler olurdu, niçin?”


Nesneler elbette her şey olabilir, yeter ki sınıfa taşınabilsin ve yeter ki yazar ya da şair için ayırt edici olabilsin!

Mario Levi okulumuza geldiğinde, ben böyle bir soruyu doğrudan kendisine sormuştum ve izin alarak bloguma da koymuştum. Mario Levi ve Birkaç Küçük Şey. Demek ki Levi’yi sınıf arkadaşlarına anlatacak bir öğrenci, yazarla ilgili okumalarının sonucunda aşağıya da aldığım “özel mülkiyet” listesinden hiç değilse birkaçına ulaşabilmelidir:

“-Birkaç kalem

-Eski bir gözlük

-Birkaç çocukluk fotoğrafı

-Bir iki yarılanmış mürekkep şişesi

-Küçük bir kağıda yazılmış, okunması çok zor olan  birkaç not

-Eski bir çakmak

-İçindekiler kurumuş, yarılanmış bir sigara paketi

-Eski bir saat

-Yazanı gizlenmiş eski bir aşk mektubu

-Eski bir İstanbul hatırası”

“özel mülkiyet” değerlendirme amaçlı da kullanılabilir


  • 1.Birden çok yazara ait nesneye dayalı veriyi karma olarak ortaya getirip öğrencilerin herhangi bir yazar veya şaire göre bu verilerden uygun olanlarını seçmesi ve neye göre seçim yaptığını açıklaması istenebilir. Bireysel veya grup olarak da uygulanabilir.
  • 2.Herhangi bir edebiyatçıya veya kurmaca eser kişisine ait olabilecek yazılı veya üç boyutlu nesneleri içeren bir kutu hazırlanabilir yahut liste çıkarılabilir ve öğrencilerin bu nesnelerin sahibini/ sahibi olabilecek profili belirlemesi istenebilir.

Başka örnekler için bakılabilir: Drama Techniques (Prof.R.Clark)