Yazının Ortak Paydasında-2

İlk söz Buket Uzuner’in olunca, tüm konuşmaların kesişim noktası da kendiliğinden ortaya çıktı: Yolculuk…

Buket Uzuner’den seçilen kitap, Yolda idi; dolayısıyla, sözü Yolda çevresinde genişletti, Uzuner. Adı geçen kitabın, yolculukların ötesinde metaforik bir anlam da içerdiğini; çünkü zaten hayatın genelde de bir yolculuk olarak nitelendirildiğini söyledi. Sitesinde yer alan bir söyleşisindeki vurguyu yineledi: Merak…

Kendi gezme merakını, çocukluğunda haritalara ilgisini, haritalarda gözü kapalı işaretlediği yerlere dair bilgileri ansiklopedilerden okuyuşunu örnekledi. Tüm konuşması, dün de yazdığım gibi, yolculuklara açık davetiye niteliğindeydi.

Çocuklarla Buket Uzuner’in sitesinde gezinirken, okumayı durdurup sormuştum:

-Sadece bir sırt çantanız ve özgüveniniz var. Yolculuklara çıkmayı göze alır mısınız?

Bir çırpıda çıkabileceğini belirtenler de oldu; yanına para ya da arkadaş isteyenler ve dil bilmek gerektiğini söyleyenler de… Hiç ilgilenmeyen de…

İnterrail ve interjet soruldu Buket Uzuner’e. Tren yolculuklarını tercih ettiğini söyledi. “İnterbalon”u(!) da tercih edeceğini söyledi. Kapadokya’da geçen yazı hatırlayıp gülümsedim.

Uzuner’in konuşmasından aklımda kalan birkaç şey daha:

“Bazen konuşmayı sadece bir kişi için yapmış oluyorsunuz. Bir cümleniz, o bir kişinin hayatını etkileyebiliyor. Bu bile yeterli oluyor.”

“Bilmek ansiklopedilere özgüdür. Artık her şeyi googlelayabiliyorsunuz. Anlamak daha önemli. Anlamak, dünyadaki bütün insanların gözyaşlarının tuzlu olduğunu öğrenmek demek…”

Buket Uzuner’i etkileyen beş kadın romancı: Sevgi Soysal, Adalet Ağaoğlu, Tomris Uyar, Tezer Özlü, Sevim Burak…

Burhan Günel de bu konuşmaya atfen, başka bir yolculuktan, yazı içinde yol alıştan söz edeceğini söyledi. Bütün Zamanlar’ın öyküsünü anlattı. Bu kitabın, insanlığın beşbin yıllık yolculuğunu anlattığını belirtti. Geniş bir özet ve bilgi sundu.

Yazının Ortak Paydasında-1

Yazının Ortak Paydasında-3