Yazının Ortak Paydasında…

Yarın bizim için özel bir gün… Altı yıldır kesintisiz sürdürülen “edebiyat günü”nün bu yılki konukları; Mario Levi,  Roni Margulies, Haydar Ergülen, Buket Uzuner, Osman Şahin, Burhan Günel, Yiğit Okur ve Süheyla Acar… Aslında, Nedret Gürcan da vardı konuklarımız arasında ama rahatsızlığı dolayısıyla gelemeyeceğini öğrendik.(EK: Dört konuk geldi; Roni Margulies, Haydar Ergülen, Buket Uzuner, Burhan Günel)

Buket Uzuner’in Yolda’sını,  Süheyla Acar’ın Yağmurun Yedi Yüzü ve Mario Levi’nin Karanlık Çökerken Neredeydiniz romanlarını geçen yıl okumuştum. Bloga notlar da düşmüştüm. Romanını okuyunca, özellikle Süheyla Acar’ı merak etmiştim. Mario Levi’nin dili beni büyülemişti. Yolda, kıskandıran yolculuklara davetiye gibiydi. Yarın her biriyle aynı ortamı solumak güzel olacak. Haydar Ergülen’in şiirlerinden neredeyse hiç bıkmadan her gün bir tane ekleyebilirim aslında bloga; sadece kendimi tutuyorum. Yine de o da birkaç kez bu satırlara konuk oldu.

Osman Şahin’le, Mersin Üniversitesi’nde bir söyleşide aynı platformu paylaştık. Burhan Günel’le, bir imza gününden tanışıklığımız var ve devamında farklı edebiyat ortamlarında karşılaşmışlığımız… Yarın beni görünce şaşıracaktır. Nedret Gürcan’ın Şairler Yaprağı dergisini tanıtan akademik bir yazım vardı benim; dolayısıyla kendisiyle de tanışıyorum. Geçen gün ben dersteyken zümreyi aradığında hakkımda güzel şeyler söylemiş. Gıyabında hem teşekkür ederim hem de acil şifalar dilemek isterim.

Kişisel notlarla bu kadar… İzlenimler yarına…

Yazının Ortak Paydasında-2

Yazının Ortak Paydasında-3