“Yazmasam Deli Olacaktım” Çeşitlemeleri

Ara Güler’in ünlü Sait Faik fotoğrafını Google’da ararken yazmayı kafama koymuştum. “Haritada Bir Nokta” öyküsünde geçen bir cümlenin (“Yazmasam deli olacaktım.”) net ortamındaki bilgi kirliliğinden nasıl nasiplendiğini fark etmiştim çünkü…

Sahi, Sait Faik, yazmasa ne oluyordu?

“Söz vermiştim kendi kendime: Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da, bir hırstan başka ne idi? Burada, namuslu insanların arasında sakin, ölümü bekleyecektim; hırs, hiddet neme gerekti? Yapamadım. Koştum tütüncüye, kalem, kağıt aldım.Oturdum. Adanın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkarttım. Kalemi yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım…” Sait Faik Abasıyanık, “Haritada Bir Nokta”

 

“yazmasam deli olacaktım” çeşitlemeleri

“Yazmasam çıldıracaktım.”

“Yazmasaydım çıldıracaktım.”

“Yazmasaydım çıldırabilirdim.”

“Yazmasam deli olurdum.”

“Yazmasam deli olacaktım.”

“Yazmasam ölürdüm.”

En hoşu da doğrusunu belirtmek için yazılan cümlelerde saklı:)

“Sait faik‘e ait sözdür. doğrusu ‘yazmasam deli olacaktım’ öbeğidir.” (İTÜ Sözlük)

“Sözün aslı ise “yazmasam çıldıracaktım”dır.” (Ekşi Sözlük) 

Ekşi Sözlük’teki bu cümle ile, aslında doğrusu kendisinden birkaç “entry” önce kaydedilmiş şu metin arasında sadece sekiz dokuz cümle var:

Ayşe Böhürler’in Yazmasam Ölürdüm kitabının tanıtım yazısında Fatma Karabıyık Barbarosoğlu’nu referans alsaydım –ki birikiminden ötürü alırdım- da hata yapmış olurdum demek ki:

“‘Yazmasam ölürdüm’ ifadesi Sait Faik’in, Haritada bir Nokta isimli hikayesinde yer alıyor.”

Ana düşünce: Kitap okumak her zaman iyidir. Google amcamın kafasını karıştıranlar sanıldığından fazla olabilir.

Sait Faik demişken, Sait Faik Abasıyanık’ın Mark Twain Cemiyeti’ne fahri üye seçilmesi üzerine Yaşar Kemal’in onunla yaptığı röportaja da bakılabilir (Sorularla “Röportaj” Özelliklerini Belirleme)