Yerdeniz Büyücüsü (Ursula K. Le Guin)

Yerdeniz Büyücüsü (Ursula K. Le Guin, 1968), ilk gençlik kitapları listelerinde yer almayı hak eden kitaplardan. Yerdeniz serisinin ilk kitabı.

Yerdeniz Büyücüsü’nü okurken sıklıkla iki kitabı düşündüm. Ogion’la Ged’in yolculuğunun anlatıldığı sayfalarda Şairin Romanı’nı (Murathan Mungan) ve tüm macera boyunca Siddharta (Hermann Hesse) romanını. Hayatı anlamak asla anlatılarak olmuyor, yaşamak gerekiyor. Hayata dair her şey deneyimlenmeden ve bilinç düzeyinde algılanmadan gerçek anlamda bir şey ifade etmiyor. Siddharta’da genç Buda’nın, çıktığı yolculuk, bir büyüme, olgunlaşma, hayatı anlama yolculuğuydu. Yerdeniz Büyücüsü’nde, Ged de doğuştan getirdiği gizil büyücü potansiyelini, neye, ne zaman, ne ölçüde kullanması gerektiğini acı bir deneyimle kavrar. Hamlıkla, gururla, kibirle, kıskançlıkla gelen ve “karanlık” olanın kapısını açan bu deneyim, beraberinde, hayatın ıskalandığı uzun ve zorlu bir yolculuğu getirecektir.

Yerdeniz Büyücüsü

Kitabın 50.yılına özel Charles Vess imzalı illüstrasyonlardan biri.

yerdeniz büyücüsü romanından hayat nasıl ıskalanır dersidir:

“Adalar Diyan’ndaki tüm şehirleri görmek isterdim,” dedi Ged, yelken ipini tutarak ve önündeki engin, gri boşluğu süzerek. “Dünyanın kalbi, Havnor; efsanelerin yurdu Ea; Way Adası’ndaki Pınarlarla Dolu Shelieth; tüm kentler ve tüm büyük adalar. Sonra küçük adaları; Dış Uçyöreler’deki garip adaları da görmek isterdim. Ta batıdaki. Ejderhalar Yolu’nda da yelken açmak isterdim. Veya kuzeyde buz sahralarından, doğruca Hogen Adası’na gitmek isterdim. Bazılan, bu adanın, tüm Adalar Diyarı’ndan daha büyük olduğunu söylüyor; bazıları da, burasınm sadece arasında buzlar olan kayalıklardan oluştuğunu savunuyor. Kimsenin bir şey bildiği yok. Kuzey denizlerindeki balinaları da görmek isterdim… Ama göremem. Sırtımı parlak sahillere dönerek, gitmem gereken yere gitmeliyim. Çok acelem vardı, şimdi de fazla zamanım kalmadı. Bütün güneş ışığını, kentleri, uzak ülkeleri bir avuç güce sattım; bir gölge için, karanlık için.”

Yerdeniz Büyücüsü, kurgusal bir eski zamanda ve coğrafyada geçen, büyümenin sancılı basamaklarını somutlaştırılmış mücadele nesneleri üzerinden anlatan destansı bir kitap. Sevdim.

*** Ursula K. Le Guin, Yerdeniz Büyücüsü, Metis, Ekim 2019